Jak mogły wyglądać początki Urbexu? Czy chodzenie i fotografowanie opuszczonych miejsc to domena czasu cyfrowej fotografii? Kto mógł być pionierem miejskiej eksploracji

Wyobraźcie sobie, taki świat: w USA Samuel Morse wysyła pierwszą wiadomość telegraficzną. Fryderyk Chopin kończy 34 lata. Na świat przychodzi Karl Benz. We Francji Karol Marks poznaje Fryderyka Engelsa. W Polsce rozpoczyna się budowa połączenia kolejowego pomiędzy Krakowem a Mysłowicami.  Natomiast w Szkocji powstaje ta fotografia:

Opactwo Melrose, 1841

William Fox Talbot, Melrose Abbey, 1841

Bez wątpienia to jedna z pierwszych fotografii opuszczonego miejsca. Powstała 1 października 1844 roku. Wykonał ją pionier fotografii William Fox Talbot. Twórca przełomowej techniki – kalotypii. Jej innowacyjność polegała na umożliwieniu fotografowi powielania utrwalonego obrazu fotograficznego w nieskończoność. Talbot opracował specjalny papier, który naświetlał prostej konstrukcji apartem. Po wywołaniu otrzymywał negatyw z którego mógł stworzyć wiele kopii swoich zdjęć. Coś co dzisiaj wydaje się oczywistością, wtedy było wielkim przełomem.

via GIPHY

Co to za miejsce? Jest to Opactwo Melrose położone w południowej Szkocji. Rycina przedstawia stan z 1800 roku. Msze były odprawiane tam aż do 1812 roku, dopóki nie wybudowano w mieście nowego kościoła. Wynika z tego, że Talbot wykonał swoją fotografię 32 lata po tym jak budynek został opuszczony. Nie jest to bardzo odległy czas. W 2018 roku tyle samo lat minie od ewakuacji miasta Prypeć. Można uznać, że William Fox Talbot jako pionier fotografii był również pionierem Urban Exploringu.
Zapisz się do newslettera i otrzymaj ebooka z wyborem 19 najlepszych szortów w klimacie postapo z 2016 oraz 11 teledysków.
Ponad 4 godziny oglądania!

Aparaty fotograficzne używane w przez Wiliama Talbota w okresie 1840-1842

Aparaty fotograficzne używane w przez Williama Talbota w okresie 1840-1842

Dotarł ze swoim fotograficznym ekwipunkiem do opuszczonego miejsca, wykonał zdjęcia i zgodnie z zasadami Urbexu, zostawił tylko ślady stóp. W tamtych czasach na podróże mogli pozwolić sobie najbogatsi a grupowe zwiedzanie zabytków było w powijakach. Dość powiedzieć, że rok przed wykonaniem tej fotografii – w 1841 roku – Thomas Cook zorganizował pierwszą wycieczkę turystyczną z Leicester do Loughborough na wiec dla abstynentów.

 

Negatyw i 40 odbitek, a także inne fotografie wykonane przez twórcę kalotypii możecie zobaczyć na stronie Muzeum Foxa Talbota, które niedawno udostępniło online swoje zasoby pod adresem http://foxtalbot.bodleian.ox.ac.uk/search/