Co zrobić, żeby jakość nagrania wideo ze smartphona była jak najlepsza? Na początek wystarczy znać 5 zasad, które sprawią, że twój film znacząco zyska na jakości.


Nieważne czy zaczynasz kręcić wideobloga, film crowdfundingowy, relację z imprezy,  filmik ze swoją córką w roli głównej, czy robisz przekaz na żywo.  W każdej sytuacji warto pamiętać o poniższych zasadach.

„Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie.” Chase Jarvis

 

Prawda jest taka, że ani model, ani cena smartfona nie są najważniejsze. Nie ma co się rozpisywać czy lepszy jest flagowy model Samsunga, czy przebija go produkt Apple. Wystarczy smartfon, który mamy przy sobie. Chase’a Jarvis fotografował przy użyciu Iphone’a, ponieważ zawsze miał go przy sobie i nie był mu potrzebny zaawansowany aparat, żeby wydać album fotograficzny. W fotografii często doskonałość techniczna schodzi na dalszy plan, kiedy liczy się moment. Czy w przypadku social media nie jest podobnie? Spójrz na swoje przyzwyczajenia i odpowiedz sobie na pytanie: ile materiału wideo z portali społecznościowych oglądasz na pełnym ekranie komputera albo na dużym telewizorze i zachwycasz się jakością obrazu? Sądze, że jeśli już to najczęściej są to profesjonalne produkcje wykonane z myślą o takim odtwarzaniu. W codziennej komunikacji, która może być bardzo spontaniczna nie jest to niezbędne.

Główny aparat w smartfonie

Główny aparat w smartfonie

1. Używaj kamery głównej

Smartfony mają najczęściej dwie kamery/aparaty. Jedną z przodu do wideorozmów i drugą z tyłu. Najwyższą możliwą jakość zapewnia ta, która jest z tyłu i tylko jej używaj do nagrywania wideo. Ponieważ zawsze ma ona lepsze parametry, co napewno potwierdzi to specyfikacja techniczna telefonu. Otrzymana jakość nagrania będzie zrekompensowała brak podglądu na żywo w przypadku, gdy będziesz nagrywać siebie. Więc niezbędne będzie zrobienie nagrania próbnego, żeby ocenić czy stoisz we właściwym miejscu. Przed rozpoczęciem nagrania należy sprawdzić też czy ustawiona jest najwyższa jakość nagrywania.

2. Używaj statywu

Inwestycja w nawet najtańszy statyw i uchwyt do mocowania smartfona napewno się zwróci w postaci dobrych ujęć. Korzystanie ze statywu to nie żaden obciach. Statyczne ujęcia są cały czas wykorzystywane w filmach i przedewszystkim statyw daje dużą kontrolę nad kadrem.

Można go ustawić w dowolnym miejscu: przy biurku, przy ścianie z logiem firmy, w neutralnym pomieszczeniu, gdzie panuje cisza. Kręcąc siebie można stać lub siedzieć i ustawić telefon na wysokości naszego wzroku. Za każdą próbą otrzymamy powtarzalne ujęcięcie. Statyw zapewni nam komfort nagrywania, bo nie trzeba się martwić o to, że spadnie lub zsunie się w najważniejszym momencie. Do statywu można doczepić kartkę z tekstem, który mamy przeczytać.

3. Zadbaj o dobre oświetlenie.

Większość smartfonów nie posiada zaawansowanych opcji pozwalających na ustawienie stałej jasności filmowanej sceny. Pomiar światła jest mierzony automatycznie z poziomu matrycy telefonu. Dlatego należy trzymać się zasady, że mocne źródła światła nie mogą znajdować się za nami. W praktyce nie kręcimy siebie na tle okien lub gdy za nami są inne silne źródła światła np. lampy halogenowe czy słońce. Kamera w smarfonie tak ściemni obraz, że będzie widać to, co za oknem a my będziemy anonimową czarną postacią. Światło powinno świecić nam na twarz albo być równomiernie rozproszone jak na np. w pochmurny dzień. W skrócie: Światło ma świecić na twarz a nie na tył głowy.

4. Zadbaj o dźwięk.

Mikrofon kwaratowy

Mikrofon kwaratowy

Dźwięk jest najważniejszym czynnikiem jeśli chodzi o profesjonalizm produkcji. W smartfonach głośność nagrania jest ustawiana automatycznie. To oznacza, że bez względu czy będziesz mówić cicho czy krzyczeć urządzenie stara się utrzymać ten sam poziom głośności przez cały czas. To zmusza do dwóch rzeczy:

  • Po pierwsze: Należy ograniczyć do minimum dźwięki, które dochodzą z tła, bo będą zarejestrowane jako głośniejsze niż są w rzeczywistości. Najbezpieczniej jest wybrać pomieszczenie, w którym będziemy sami i które nie będzie duże i puste, bo wtedy pojawi się pogłos.

 

  • Po drugie: Odpowiednia odległość od telefonu. W przypadku dźwięku obowiązuje zasada: im bliżej, tym lepiej. Dokładnie tak, jak z rozmową. Lepiej stać blisko rozmówcy a nie 100 metrów dalej.

Aby poprawić jakość nagrania warto użyć zewnętrznego mikrofonu. Pozwoli on oddalić się od telefonu i polepszy jakość dźwięku. Jaki mikrofon wybrać? Rozwiązania mogą być różne w zależności od budżetu i telefonu jaki posiadamy. Na przykład Apple ma w ofercie doczepiany moduł z mikrofonem do swoich telefonów. Jednak lepszym rozwiązaniem może być zakup mikrofonu krawatowego. Wtedy zyskasz większą swobodę w działaniu. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że te najtańsze modele mogą zebrać też szuranie o tkaninę, więc trzeba uważać przy nagrywaniu. Najlepiej wybrać się do sklepu i przetestować przed zakupem (lub obejrzeć recenzje).
Zapisz się do newslettera i otrzymaj ebooka z wyborem 19 najlepszych szortów w klimacie postapo z 2016 oraz 11 teledysków.
Ponad 4 godziny oglądania!

 

5. Zadbaj oto co zobaczy widz.

Estetyka kadru jest niezmiernie ważna. Należy zadbać o to, co zobaczy widz i zastanowić się, co chcemy pokazać. Choćby dlatego, że to pojedyńcza stopklatka z filmu często zachęca nas do jego odtworzenia.

  • Pion czy poziom?

Oczywiście, że kadr powinien być poziomy, czyli ma być dłuższy niż szerszy. Tak jest w kinie, telewizji i na ekranie komputerów.

  • Kompozycja kadru.

Najbezpieczniej jest, gdy najważniejszy element (czyli My :-)) znajdujuje się na środku ekranu i zajmuje jego znaczącą część. Wtedy uwaga widza skupia się na nas, a na otoczeniu.

  • Estetyka otoczenia.

Warto się temu przyjżeć temu co dookoła, żeby nie było później kompromitujących niespodzianek i przed nagraniem zadbać o schludność otoczenia. Tym momencie możemy pomyśleć o brandingu nagrania. Jak najprościej: w tle być widoczne logo lub jakiś element charakterystyczny dla marki a na biurku może znajdować się firmowy kubek.

To moim zdaniem 5 najważniejszych zasad, które ułatwią stworzenie samodzielnie filmu wideo za pomocą smartfona. Więkość moich rad pokrywa się z tym, co zaprezentował w swoim filmiku Kuba Klawiter. Jeśli chcesz zobaczyć efekty stosowania tych rad w praktyce, to obejrzyj jego 7 minutowy film. Z pewnością dopełni twoją wiedzę i np. usłyszysz dlaczego warto użyć zewnętrznego mikrofonu.

Natomiast jeśli masz dodatkowe pytania i wątpliwości to zapraszam do ich zadawania.

 

Zaangażuj się już teraz. WSPÓŁTWÓRZ Dezolację! Polub nas na FB!
facebook dezolacja film